Některé věci bych nedělal ani za milion

Nedávno jsem dostal nabídku práce pro jednu finanční společnost, která poskytuje půjčky a další finanční služby. V podstatě hned jsem jí odmítl. Stejně jako odmítám všechny podobné.

Mám totiž určité zásady a cíle, kterých se snažím držet. Nejen jako člověk, ale také jako designér. A nechci se podílet na věcech, které lidem příliš „neprospívají“ a které jim mohou v důsledku uškodit. A to za žádnou cenu, ani kdyby mi nabídli milion.

Chci dělat smysluplné věci

Někomu můj pohled může připadat naivní a idealistický (už mi to i pár lidí řeklo). Osobně si totiž myslím, že úlohou designéra je dělat svět lepším.

Už jsem taky párkrát slyšel, že designér digitálních produktů přece nemůže k něčemu takovému mířit. S čímž trochu souhlasím a vím, že mnohem více zmůžou architekti nebo průmyslový designeři.

Jenže digitální produkty a technologie se staly nedílnou součástí našich životů. Proto musíme k designu přistupovat zodpovědně a dělat smysluplné věci. Stejně jako v případě jiné formy designu. (O čemž jsem se zamýšlel například v článku Odpovědnost designéra). A proto některé nabídky práce rezolutně odmítám.

Třeba v případě zmíněné nabídky pro finanční společnost se mi například nelíbí:

 • Jak na nás v posledních pár letech na každém rohu vyskakují nabídky půjček s lichvářskými úroky.
 • Že nezodpovědné společnosti dávají již zadluženým lidem další půjčky.

Lidé dnes velice snadno skončí až osobním bankrotem.

Bohužel s tím mám zkušenost od členů rodiny a známých. Kdy nejen že musí splácet ještě několik let, ale také přišli o majetek. A jeden ze známých kvůli opravdu tíživé situaci spáchal sebevraždu.

Je to samozřejmě i o zodpovědnosti jednotlivých lidí. Jenže ten každodenní „tlak“ v nich vyvolává snadnou a rychlou cestu k penězům. A lidé se chtějí mít dobře. Jenže už si spoustu neuvědomí souvislosti a některé společnosti jim dají další půjčky, atp.

Opravdu si nedokáži představit, že bych někomu s podobnými věcmi pomáhal. A třeba i napomohl k tomu, že by se někdo dostal do podobné tíživé situace.

Designem pro lepší bytí

Jako designér bych rád opravdu dělal věci, které dávají smysl. A zatím jsem měl to štěstí, že jsem si mohl práci vybírat.

Často přemýšlím nad tím, co bych opravdu dělal, pokud by nebylo jiné zbytí. Jestli bych radši šel pracovat do Albertu za pokladnou. Než abych dělal něco, co je mi proti srsti a proti mým zásadám.

Vím, že bych neměl dostatečnou motivaci a vůli dělat svou práci pořádně. A nejen že bych nebyl dobrým zaměstnancem, ale také bych pravděpodobně dělal sračky. A to opravdu nechci.

Samozřejmě neodmítám vše. Ale snažím se vybírat takové příležitosti, kde mohu skutečně nějak pomoct a kde mohu dělat něco smysluplného. A hlavně mě to bavilo.

A i když jako designér dělám pouze digitální produkty, snažím se svou prací problémy řešit zodpovědně a dělat věci, které dávají smysl.

Komentáře

 1. Myslim, ze tento pristup je zdravy a naprosto v poradku.

  Ja napr. ihned odfiltruji uchazece o praci pokud dlouhodobe delali v podobne spolecnosti. Takovy uchazec pro me nema moralni kredit, a je jedno na jake pozici pracoval.

 2. Postupuji naprosto stejným způsobem. Kromě toho musím jako online marketér produktu věřit. Pokud produktu nevěřím, s klientem nespolupracuji.

 3. Pěkně, Michale. Mám to hodně podobně. Vymezení co budu a co nebudu dělat mi připadá dost podstatné pro to, jaké zakázky a jací klienti ti po čase začnou chodit.

 4. Ahoj Michal,

  v podstate mam rovnaky postoj/pohlad; len sposob, ako som k nemu dosiel, je trosku odlisny nez ten tvoj. Ale o inom som chcel…

  Ten kto si neda dohromady 5 a 5, neprecita si kompletne podmienky, nespocita kolko bude vlastne celkovy dlh a za ake obdobie, tak ma vacsinou nabeh na problem. Spravne si napisal „Lidé dnes velice snadno skončí až osobním bankrotem“. Problem je IMHO v tom, ze tkz. financna gramotnost nie je nijak systematicky vyucovana na zakladnych skolach. A pritom je to pre dnesny zivot rovnaka zasadna vec, ako aspon zakladna praca s PC. U nas sa deti ucia namiesto uzitocnych (subjektivne) veci kopec balastu; a to je skoda. Vyspelejsie staty maju tuto tematiku zaradenu uz v osnovach nejaky ten rok.

 5. Fedor Tirsel: Ahoj, díky za super komentář. Souhlasím s tím a v článku jsem to lehce zmínil.

  Je to samozřejmě větší problém, než se může zdát. Nicméně se mi nelíbí, že právě této skutečnosti některé společnosti hodně zneužívají. Například „doporučí“, že to všechno zvládnou a nebude s tím problém.

  A právě to není jen o finančníství. Dal jsem to jako příklad. Podobných věcí je ve světě bohužel plno.

 6. Máte to štěstí, že si můžete vybrat. Bohužel spousta lidí na výběr nemá a musí jít do kšefu i samotným ďáblem.

  Apropo obdobnými otázkami, zda je zaměstnavatel či vyvíjený produkt morálně čistý a dospěl jsme k názoru, že bych musel opustit IT sektor… Nejde zdaleka jen o úvěrové společnosti, většina IT produktů je bouda na uživatele, kteří si to ke všemu ještě rádi zaplatí

Napsat komentář