Díky video prototypu mohu ostatním snadno ukázat své nápady

Když jsem začínal s designem, věřil jsem, že si klient a kolegové vždy proklikají připravený prototyp a budou tak vědět, jak by mohlo řešení fungovat a co dále s řešením zamýšlím. Záhy jsem ale zjistil, že jsem na omylu.

Co si vzpomínám, mnohokrát se mi stalo, že například vývojáři během výroby nevěděli o spoustě věcí, které jsem do prototypu přidal, nečetli mé komentáře nebo hned nepochopili některé myšlenky. A to i přes to, že jsem jim prototyp separátně „prezentoval”.

Říkal jsem si, jak bych mohl ostatním snadno předat své myšlenky, aby se na nic nezapomnělo. Napadlo mě se inspirovat a u video prototypů a začal jsem tedy „používání“ prototypu nahrávat na video a poté jej sdílet s ostatními, díky čemuž jsem jim mohl rychle a efektivně ukázat, jak by mohlo řešení fungovat.

Chci ostatním ukázat, jak nad řešením přemýšlím

Při své práci typicky nepracuji v silu, ale dělám s mnoha dalšími lidmi, kteří maji na řešení určitý zájem. Něco uděláme společně, některé věci je potřeba rozmyslet trochu do hloubky nebo zkusit více variant.

Používám k tomu mnoho způsobů, například:

 • Skicy, které doplním o komentáře.
 • Scénáře a diagramy, které popisují možné chování.
 • Méně či více klikatelné prototypy.

Ne vždy ale všichni pochopí, jak má řešení fungovat. Mám například zkušenosti s tím, že:

 • Digramům tolik lidí nerozumí, protože mohou být techničtější a řešit větší komplexitu.
 • Prototypy si ne každý prokliká, protože kam má kliknout, co je zde ještě dostupné, atp? Já je třeba radši je používám na testovaní nebo osobní ukázky.
Vizualizace možného řešení pomocí diagramu je super pro rozmýšlení různých stavů a pro optimalizaci cesty. Ne všichni ale dokážou diagram snadno přečíst, hlavně pokud zobrazuje něco komplexnějšího.
Vizualizace možného řešení pomocí diagramu je super pro rozmýšlení různých stavů a pro optimalizaci cesty. Ne všichni ale dokážou diagram snadno přečíst, hlavně pokud zobrazuje něco komplexnějšího.

Samozřejmě se snažím vše osobně vysvětlit během tzv. Design showcase (zmiňoval jsem se o tom v článku Zapojení designéra do vývoje produktu), během kterého lidi řešením provedu. Jenže:

 • Ne každý může být u těchto diskuzí a je určitě super získat jeho zpětnou vazbu.
 • I když věci ukazují, lidé dost věcí zapomenou (to se stává, jsme jen lidé).

Osobně mám pocit, že je mnohem lepší dát lidem možnost si řešení kdykoliv projít s tím, že je provedu přesně tím, čím je potřeba a co chci vyřešit.

Důležitá je cesta

U digitálních produktů často řeším různé stavy, které mohou při používání nastat. Například:

 • Blank slates, tedy když ještě vůbec nic nemám.
 • Nahrávání, pokud se informace a data načítání asynchronně.
 • Když nastane nějaká chyba.
 • Jak to bude vypadat s různou sadou dat.

Co mám zkušenost, kolegy většinou zajímá to nejdůležitější – jak lidem námi připravované řešení pomůže, tzv. happy path. (Zbytek je pak spíš pro vývoj a dobré vyřešení zbytku produktu.)

Do takové happy path, jak jsem zmínil například v článku Používejte příběhy v designu, se snažím zakomponovat celý příběh a vlastně tak vyprávět, jak člověk úspěšně dosáhne svého cíle.

Abych pak předal nějaké své myšlenky, stačí když:

 1. Cestu naprototypuji pro testování.
 2. Nahraji průchod vytvořeným prototypem.
 3. Vytvořenou nahrávku nasdílím ostatním.

Výsledek pak může vypadat jako na této ukázce:

Na tvorbě video prototypů je podle mě nejlepší to, že nemusím být odborník na animace nebo střih videa a že mohu něco vytvořit během pár minut s využitím běžných nástrojů jako jsou QuickTime a iMovie.

Je to velice snadné a efektivní

Video prototypu už jsem udělal celkem dost a vyzkoušel jsem několik možností a přístupů.

Asi nejčastěji dnes dělám to, že:

 • Udělám klikatelný prototyp.
 • Pomocí QuickTime nahraji, jak s ním interaguj.
 • Pomocí iMovie nahrávku upravím, přidám komentáře, atp.

A pak už jen nahrávku násdilílím. (Klikatelný prototyp stejně dělám primárně pro testování, takže jej určitě dále využiji.)

V iMovie mohu natočený prototyp snadno upravit, například pozastavit čas a přidat nějaké komentáře, odebrat nějaké částí, atp. Pak už stačí jen video vyexportovat a nasdílet ostatním, třeba na Slacku.
V iMovie mohu natočený prototyp snadno upravit, například pozastavit čas a přidat nějaké komentáře, odebrat nějaké částí, atp. Pak už stačí jen video vyexportovat a nasdílet ostatním, třeba na Slacku.

Ne vždy ale potřebuji nahrávat celou cestu. Někdy potřebuji ukázat pouze dílčí část nebo nějakou mikrointerakci a bylo by zbytečně dělat takové video. Radši tedy danou věc nahrání jako GIF, třeba pomocí GIPHY Capture nebo Gifox, a pak pošlu třeba rovnou do Slacku.

Zkoušel jsem také video udělat tak, že jsem například:

 • Prototyp poskládal z dílčích skic přímo v nástroji na animovaní.
 • Natočil jsem průchod prezentací, resp. jednotlivymi slajdy s obrázky.

Možností je samozřejmě víc. Vždy se ale primárně snažím o to, abych ostatním ve stravitelné formě předal svou představu, získal zpětnou vazbu, ale nezadrbal se tím půl dne.

Obrazek je víc než 1000 slov, video víc než 1000 obrázků

Když máme vymyslet nějaké řešení, chci ostatním co nejrychleji a nejsnáze předat, jak by to mohlo fungovat a získat od nich zpětnou vazbu.

Nechce se mi ale ukazovat pouze obrázky nebo nějaké složité diagramy a komplikovat to tak ostatním. Proto jsem začal využívat video prototypy, které se mi pro tyto případy celkem osvědčily. (Kolikrát jsem už od lidí slyšel, že se na to během chvilky podívali a že jim to dává smysl.)

Je to podle mě i dost praktické, hlavně pro mé současné nastavení. Spolupracuji totiž s lidmi ve 3 různých časových zónách, ne vždy se sejdeme a já jim tak mohu předat své nápady, aniž by museli něco složité luštit nebo proklikávat. A ještě to působí jako nahrávka člověka, který řešení skutečně může používat.

Komentáře

 1. Pekný prístup! Pri vývoji single-page-application už nejaký čas používame práve GIFy, konkrétne ich často prikladáme do pull-request-u, kde tak jednoducho zobrazujú aktuálnu zmenu a uľahčujú code review.
  Sem tam som to použil aj pri písaní dokumentácie 🙂

 2. Roman: ahoj, díky za komentář. zní to super, kolikrát je prostě obrázek víc než 1000 slov a animace víc jak 1000 obrázků 🙂

Napsat komentář