Všechno nejlepší k 10. narozeninám

Je to k neuvěření, ale v září 2020 můj blog oslavil už 10 let. Všechno nejlepší! Bohužel jsem blogování na čas utlumil (psal jsem v minulém článku) a tento milník mi úplně vypadl z hlavy.

Abych se přiznal, vůbec jsem nečekal, že mi to takhle dlouho vydrží. Sice si dám občas pauzu, ale své postřehy, zkušenosti a nápady se snažím předávat neustále dál. A opravdu doufám, že mi to ještě nějakou dobu vydrží.

Když se tak zpětně ohlížím, můj blog prošel poměrně slušným vývojem. Nejen co se týče nějakých „technikálií“ a vzhledu, ale taky ve smyslu obsahu a mého pohledu na něj. Říkám si, že když byly ty narozeniny, že bych se mohl o nějaké zajímavosti podělit.

Chtěl jsem sdílet svou práci, myšlenky a nápady

Idea mého blogu byla velice jednoduchá – sdílet své myšlenky, nápady a poznatky z toho, co dělám. Ze začátku to bylo programování a kódování webů. Jak jsem ale pověsil programování na hřebík, začal jsem psát hlavně o designu.

Sám velice rád čtu (a dnes i poslouchám) postřehy ostatních designérů o tom, co dělají, co si vyzkoušeli, atp. Inspiruje mě to a dodává nové informace k tomu, co bych mohl vyzkoušet já sám. Zároveň je to pro mě i taková forma mentálního cvičení – při psaní si své myšlenky musím trochu urovnat a učesat.

Když jsou ty narozeniny, tak se podělím o nějaká fakta. Za těch 10 let se mi podařilo:

 • Napsat 172 článků, což je kolem 17 článků ročně.
 • Získat 304 komentářů.
 • Oslovit přes 66 000 čtenářů.

Také řeknu, že:

 • Jsem za celou dobu vymazal pouze 1 publikovaný článek.
 • Udělal úpravy a korektury některých starších článků, abych zlepšil jejich čitelnost.

A co třeba nejčtenější články? Tady je 10 těch nejčtenějších:

 1. Ladíme webové stránky přímo v prohlížeči Google Chrome
 2. Prohlížeče pro operační systém Android
 3. Jak můžeme zrychlit své webové aplikace?
 4. Jak můžeme zrychlit své webové aplikace? 2. díl
 5. Testování napříč prohlížeči
 6. Jak jsem úspěšně re-designoval jednu z aplikací v GoodData
 7. Knížky pro začínající UX designéry
 8. Google Analytics a PHP
 9. Dobrý a špatný design
 10. Jak jsme v GoodData tvořili design guidelines

Jo, první příčky okupují články ještě z doby, kdy jsem ještě trochu programoval. I po těch letech mi to přijdou zajímavá témata a lidé na ně stále chodí.

Už dávno to není žádný punk

Když jsem s blogováním začínal, bylo to takové živelné, impulzivní – prostě mě něco napadlo nebo zaujalo, tak jsem sesmolil nějaký článek (ideálně co nejrychleji) a vypustil ho ven. S chybami, překlepy a často s nesmysly.

Ze začátku mi to opravdu stačilo a vlastně i vyhovovalo. Obsah jsem přidával a měl z toho radost. Lidi na obsah chodili, možná jej i četli (když to šlo) a přidávali komentáře. Co víc si přát?

Jenže pak jsem prošel osvětou a „prozřením“. Bylo to právě v době, kdy jsem začínal s UX, například jsem:

 • Měl nějaká školení copywritingu.
 • Přečetl několik knížek ohledně Content Strategy.

A tak nějak jsem dostal chuť to dělat o trochu lépe a kvalitněji.

Už jsem to tuším v některém ze svých článků psal. Obsah na blog se snažím dopředu plánovat. Vždy vycházím z toho, co:

 • Vyzkouším nebo udělám v práci.
 • Se naučím z knížek, kurzů, atp.
 • Někde objevím a zaujme mě.

Témata tak mám připravená nějakou dobu dopředu, postupně o nich přemýšlím, uzrávají mi v hlavě, měním je, rozpracovávám, atd. Až z toho vznikne nějaký článek.

Pro psaní článků si vždycky udělám takový menší plán.

Ve zkratce se také dovolím popsat, jak u psaní postupuji. V podstatě je to velice jednoduché:

 • Připravím si téma, o kterém bych chtěl psát. Tedy nějaký nástřel myšlenky, o kterou bych se chtěl podělit.
 • Poté si tak zevrubně připravím osnovu.
 • A pak píšu, rozepisuji, upravuji, mažu, atd.

Prostě se snažím vyplodit z hlavy všechno, což poté koriguji do nějaké formy, která mi dává smysl. Takže toho spoustu napíšu, ale většinu pak smažu. Vyhovuje mi to tak, pomáhá mi to s psaním. (A mimochodem, v designu to dělám dost podobně.)

Články připravuji v nástroji Paper od Dropboxu. Má velice jednoduché a čisté rozhraní, které mě pro psaní v ničem neotravuje a já se tak mohu na text a psaní lépe soustředit.

Proboha proč bych si to měl programovat?

Blogovat jsem začal v době, kdy jsem se věnoval programování. Znal jsem spoustu CMS, které jsem na svůj web mohl použít, ale připadalo mi tak nějak samozřejmé, že si celý web nakreslím a naprogramuji sám. Což jsem také samozřejmě udělal.

V té době jsem aktivně programoval v PHP. Stáhl jsem si tedy Nette Framework, nahodil MySQL databázi a vytvořil jsem si systém pro správu celého webu.

Tenkrát to pro mě byl i způsob, jak si vyzkoušet nějaké nové věci. Například vytvořit:

 • Interaktivní aplikaci s využitím AJAXu,
 • Objektové programování.

Jak už to tak chodí (nebo chodilo), web i publikační systém jsem několikrát re-designoval. Pokud mě paměť nešálí, tak:

 • Web měl za tu dobu 4 různé obličeje.
 • Systém jsem re-designoval (technicky, ale i UI) tuším 3x , včetně přechodu na jiný publikační nástroj.
Jak jsem za ta léta měnil vzhled svého webu.

Nějakou dobu jsem svůj systém rozvíjel. Občas jsem dostal nějaký nápad na to, co bych mohl přidat, nebo že bych potřeboval web re-designovat. Takže jsem si vždycky trochu zaprogramoval.

Jenže hrabat se v kódu mě postupně přestalo bavit. Nechtěl jsem programovat, chtěl jsem tvořit obsah. Proto jsem nějakou dobu přemýšlel co dál a po asi 5 letech se rozhodl přejít na WordPress a další rok jsem se dokopával k tomu, abych do něj všechen obsah překlopil.

Ulevilo se mi a mám radost, že se už o technikálie nemusím start a mohu se věnovat čistě tomu, co potřebuji — tedy již zmíněné tvorbě obsahu.

O designu chci blogovat alespoň dalších 10 let

Když tak nad tím přemýšlím, po tom co jsem takhle vše shrnul a zrekapituloval, blogování mě opravdu hodně bavilo a baví a doufám, že bavit bude.

Vždy jsem se snažil najít alespoň chvilku, abych napsal alespoň pár řádek. Ať to bylo po cestě do práce nebo z práce, na záchodě či před spaním. Rád sdílím svou práci, své myšlenky a rád čtu komentáře (postřehy) ostatních lidí.

Rozhodně v tom chci pokračovat. Věřím, že se v nadcházejících letech opět naučím spoustu zajímavých věcí, o které se budu moct podělit.

A co vy, co říkáte na můj blog?

Komentáře

Napsat komentář