Knížky pro začínající UX designéry

Začít dnes s UX designem je poměrně snadné (i přes to, že u nás vlastně neexistuje žádné formální vzdělávání). Existuje totiž hromada skvělých vzdělávacích materiálů v podobě článků, online kurzů a knížek a dalších.

Například u knížek jsem v začátcích hodně ocenil pomoc s tím, se kterými začít. Je jich totiž hodně a může být těžké si nějakou vybrat. (A všímám si, že s tím má hodně začínajících designérů problém.)

Protože jsem o designu přečetl asi 150 knížek, dovolil jsem si udělat seznam těch, které bych začínajícím designérům doporučil a se kterými bych dnes určitě rád začínal.

Co je design

Když se tak zpětně ohlížím, hodně mi pomohlo si uvědomit, co je vlastně design. Díky tomu jsem změnil svůj přístup a uvažování o tom, jak mám svou práci dělat a proč.

Praktické knížky do začátku

Jako UX designéři typicky řešíme digitální produkty a uživatelská rozhraní. Neměli bychom ale zůstat pouze u „filosofického“ pohledu na design a dozvědět se i něco praktičtějšího – třeba jak navrhnout dobrý formulář, navigaci na mobilu, jak používat písmo a tak dále.

Protože s uživatelským rozhraním budou pracovat lidé, měli bychom se o nich také něco dozvědět – lidské tělo je totiž velice zajímavé, ale také má své hranice. Je potřeba se dozvědět, jak funguje naše paměť, vnímání a jak toho můžeme v rozhraní využít.

Určitě bych také doporučil nějakou knížku o copywritingu – hodně budete psát. Protože jsem ale absolvoval několik kurzů, snažím se hodně číst a psát, tak takové knížky nevyhledávám. Nicméně do začátku se může hodit trilogie Piště jako copywriter od Otty Bohuše nebo některé knížky doporučené zkušenými copywritery.

Jak k designu přistupovat

Je užitečné si uvědomit základní aspekty designu a umět něco udělat. Určitě se také hodí k designu nějak přistupovat a začít si budovat tzv. designový proces – tedy způsob, jakým budete navrhovat řešení.

Určitě je jasné, že uživatelské rozhraní může být zajímavé a interaktivní. A co třeba navrhovat věci, které lidi zaujmou a zároveň pomůžou i samotnému byznysu?

Nejen ověřování návrhů

Jako designéři bychom měli zajistit, že námi navrhované řešení bude co nejlepší. Měli bychom tedy umět (a nebo o tom mít alespoň základní povědomí):

 • Získat dostatek podkladů a informací.
 • Návrhy ověřit.

Rozhodně lze dosáhnout lepších výsledků, když porozumíme problému, který řešíme.

Komunikace a spolupráce

Osobně si myslím, že je užitečné si uvědomit, že design není pouze o kreslení. Jeho nedílnou součástí je například:

 • Správná komunikace,
 • Vyjednávání,
 • Řízení projektů.

Vždy totiž budeme spolupracovat s někým dalším, kdo bude mít na řešení určitý zájem.

Co se designérům určitě hodí

Jako UX designéři budeme věci navrhovat pro lidi a jak jsem již zmínil, je užitečné něco o nich vědět. Do začátku bych si to dovolil rozšířit a doporučil bych nějaké knížky o tom, jak:

 • Přemýšlíme a uvyžujeme.
 • Se rozhodujeme.
 • Funguje lidská motivace a zvyky.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že se hodně hodí mít o tom určité povědomí, protože to budete v práci velice často řešit.

Závěrem

Určitě ještě existuje další spousta zajímavých knížek. Podle mě je ale potřeba s něčím začít a nemotat si hlavu pojmy jako jsou například Agile, Content Strategy, Voice & Natural User Interfaces, User Stories, Experience Mapping a další. Vše má svůj čas a je potřeba nejprve zvládnout základy.

Také musím říct, abyste nezůstali jen u čtění, ale vše si hned vyzkoušeli – ať už to bude na nějakém projektu v práci a nebo si budete doma jen tak „hrát“.

Poznámka: Připravuji menší designovou encyklopedii, kde určitě zmíním i další knížky (a nejen ty).

Komentáře

 1. To vypadá jak co všechno přečíst během jednoho života UX designéra, hafo.

  Které 3 bys vybral, kdybych na víc neměl čas?

  „Don’t Make Me Think“ je jedna z mála knih, která mě ovlivnila v pubertě. 2 roky zpět vyšla po mnoha letech nová edice. Čtu a stále je to top!

  • Ahoj, díky za komentář. Těch knížek je trochu víc, odhadem tak na 2 roky čtení. To je tak akorát do začátku bych řekl :).

   Osobně nemůžu doporučit pouze 3 knížky, ale třeba jednu z každé sekce, které by se měl UX designér věnovat. Co říkáš?

 2. Díky moc za zmínění, Michale. Článek s ukládám s tím, že se k němu výhledově vrátím. Z řady knih pro designery občas čerpám, protože mi přijde, že se nedá dělat efektivní webcopy bez znalosti principů webdesignu. 🙂

Napsat komentář