Daily UI – sledování polohy

Stalo se vám někdy, že jste byli na večírku, museli jste si třeba odskočit a pak jste nemohli najít své známé? Zkoušeli jste jim volat nebo SMSkovat, ale kvůli špatnému signálu nebo hlučné hudbě to neslyšeli?

Mně se to stalo mockrát, proto mě v rámci výzvy Daily UI, která byla o sledování polohy, napadlo tomu trochu pomoct a kamarády snadno najít.

Průzkum nápadů

Na výzvu jsem se prvně díval trochu více že široká a přemýšlel jsem nad tím, co by šlo vlastně v rámci sledování nebo určení polohy vyřešit.

Říkal jsem si, že často například hledám:

 • Cestu k určitému místu,
 • Určitou budovu (třeba nejbližší trafiku),
 • Brýle nebo klíče.
Pár nápadů na sledování/určování polohy.
Pár nápadů na sledování/určování polohy.

Při přemýšlení jsme si pak vzpomněl na několik večírků, kde jsem ztratil kamarády z dohledu a musel jsem se s nimi komplikovaně nahánět.

Využijme rozšířenou realitu

Pro nalezení kamarádů jsem nejprve přemýšlel o klasickém „plochém“ zobrazením na telefonu, na kterém bych viděl pozici kamarádů oproti mé poloze.

Jak by mohla vypadat vizualizace polohy přátel, abych je našel.
Jak by mohla vypadat vizualizace polohy přátel, abych je našel.

Říkal jsem si, že to je dobrý základ. Ale že jako řešení ne úplně ideální. Docela mi chybělo, že nevidím zbytek scény, případné překážky, atp. Přeci jen bych musel překladat určitou vizualizaci do svého vnímání, takže bych neustále těkal mezi telefonem a tím, co skutečně vidím před sebou.

Co tedy místo toho využít principy rozšířené reality a informace zobrazit tak, aby lidé své kamarády snáz našli – třeba aby jen zvedli telefon a namířili jej do publika?

Jak by mohlo vypadat řešení pro nalezení kamarádů na večírku?
Jak by mohlo vypadat řešení pro nalezení kamarádů na večírku?

Říkal jsem si, jak by něco takového mohlo fungovat. Napadlo mě například, že by to mohla být aplikace:

 • Ve které by se kamarádi před večírkem propojili a tím, že by aplikace běžela na pozadí, by mohla ostatním poskytovat potřebné informace.
 • Která by si načetla informace o kontaktech a tím, že by jí měli nainstalovanou i kamarádi, by je „nějak“ propojila dohromady.

Záleželo by na tom, jak by to šlo snadno udělat a aby to lidé pochopili a měli v řešení důvěru.

Já ale nejsem uplně schopen říct, zda by to šlo. Dívám se na to tak, že chytré telefony mají dnes spoustu senzorů, například:

 • Gyroskop,
 • Magnetometr,
 • Barometr.

Ale také GPS modul, různé možnosti pro bezdrátovou komunikaci a další.

V rámci open-air festivalu by to bylo relativně snadné, tam by teoreticky stačilo určování polohy s využitím GPS a přes vnitřní logiku aplikace pak informace vhodně zobrazit. V budově už by to tak snadné nebylo – tam přeci jen satelit nedohlédne a často zde nemusí být ani vhodný signál. Informace ze senzorů by se tedy musely nějak chytře spojit.

Při řešení jsem trochu googlil a našel jsem různé studie, které popisovaly využitím senzorů chytrých telefonů pro odhady polohy a vzdálenosti různých objektů. To samé v rámci identifikace objektů pomocí kamery. Věřím tedy, že by něco takového šlo udělat.

Zároveň si myslím, že mou úlohou v rámci fázi ideace není hodnotit, zda něco půjde vyrobit – že nevím jak něco udělat přeci neznamená, že to nejde a určitě se najde někdo, kdo technologiím (a jak s nimi pracovat) rozumí daleko lépe.

Poznámka: Budu moc rád, pokud mi do komentářů napíšete, co si o mém nápadu myslíte. Moc mi to pomůže v dalších výzvách. Díky moc 👍.

Komentáře

 1. IPS (Indoor Positioning System) je dnes poměrně hodně řešená věc, byť o žádném praktickém nasazení aktuálně nevím (Letiště? Nákupní centra? Nemocnice?).

  Používají se různé technologie a postupy, včetně Wi-Fi a Li-Fi, Bluetooth beaconů či extrapolace přes senzory a dead reckoning. Krátce jsme řešili navigaci v budovách univerzity (rektorát nakonec realizaci odmítl) pomocí AnyPlace, kde prý mělo stačit na chodbách doinstalovat pár Wi-Fi AP a triangulací síly signálu by šla určit pozice s přesností na metr. Chtěli jsme studenty navigovat do učeben, nakonec jsme skončili jen u budov.

  Hlavní problém popsaného řešení vidím v nutnosti neustále aktualizovat relativně přesnou polohu osob, protože i při odchylce několik metrů už aplikace ztrácí efekt, což je jednak energeticky náročné a druhak to vnímám jako přespříliš velký zásah do soukromí.

  • Ahoj, diky za komentář a doplňujíci informace. Vím, že jsou zde snahy to řešit a stále se objevují nové a nové projekty.

   Mně nešlo tak úplně o sledování polohy v rámci budov, jako spíš o polohu oproti danému zařízení.

   Šlo mi spíš o možný nápad než o finální řešení. Jak jsem psal, nevim, zda by to šlo udělat (podle mě ano, ale asi za vyšší cenu).

 2. Zde zmíněnou Wifi triangulaci bych také neviděla jako řešení, protože se signál může odrážet například od výtahových dveří (záleží na materiálu samozřejmě, z jakého by byly takové dveře vyrobeny, jen uvádím příklad) a tím by lokalizační údaj mohl přijít ke zkreslení.

Napsat komentář