Nová podoba mých stránek

Před chvilkou jsem provedl spuštění nové (slibované) podoby své webové stránky. Už jsme jí měl rozplánovanou a rozpracovanou poměrně dlouho a konečně jsem jí dokončil. Sám doufám, že změna je k lepšímu a že se má stránka bude Vám, návštěvníkům, víc líbit. Záleželo mi dost na přehlednosti a lehkosti designu, takže například při rollování v blogu se naráží na dost bílého místa. Podle prvotních ohlasů to vidím jako přínos.

Největší změnou není pouze nový vzhled, přidané efekty a funkce, ale také kompletní změna hnacího motoru. Na první verzi jsem si chtěl vyzkoušet načerpané znalosti o PHP frameworku Nette a kde jinde to v té době nějak bezbolestně provést. Při tvorbě nové verze jsem byl poučen z chyb a snažil jsem se vše dělat i trošku jiným systémem a hlavně s využitím Nette 2.0, HTML5 a více CSS3. Stránky byly též optimalizovány pro poměrně velké spektrum prohlížečů (snažil jsem se vyhnout heslu „i kovářova kobyla chodí bosá“), ale např. na Internet Explorer 6 jsem nebral takřka žádné ohledy.

Srovnání nové a staré podoby webové stránky manakmichal.cz.
Srovnání nové a staré podoby webové stránky manakmichal.cz.

Co mě vedlo ke kompletnímu redesignu a refaktoringu?

Když jsem vytvářel první verzi, chtěl jsem jí mít stránku poměrně rychle hotovou, především kvůli blogu. Protože nejsem grafik, vytvořil jsem jednoduchou grafiku, kterou jsem měl v plánu předělat s příchodem nového roku, což se mi však nepodařilo splnit kvůli nedostatku času. Proto nová podoba přišla až koncem března, začátkem dubna.

Protože se zajímám o moderní webové technologie, chtěl jsem stránku také předělat do HTML5 s větším využítím CSS3, tedy pro moderní webové prohlížeče, samozřejmě s podporou i pro ty starší. I když to nebude ještě stále perfektní a bude se kód v průběhu upravovat, rád bych řekl, že stránka je v HTML5 připravena.

Dalším důvodem bylo také představení Nette 2.0, které jsem z počátku kvůli alpha verzi odmítal nasazovat na ostré servery, avšak jak pak dodržet kompatibilitu? Stejně by se daný kód musel asi přepsat / dopsat. Proto jsem se rozhodl také přepsat jádro, přidat nové funkce a tento framework by měl zajistit o něco rychlejší běh.

Co všechno se změnilo?

Cílem byla především nová grafická podoba a opět o něco svižnější běh stránky. Přidal jsem několik efektů pomocí jQuery a za pomoci Modernizr jsem snad vytvořil web, který bude vypadat alespoň podobně v téměř všech prohlížečích.

Co se týče jádra, přidal jsem statistiky čtenosti článků, poslední komentáře a také stahování Gravatar obrázků (aby se konečně využil ten email, který je nutno vkládat při psaní komentáře) Jinak většina úprav byla interních a stejně není šance, že by je někdo shlédl.

Ještě to není všechno

Protože jsem při testování nezjistil žádnou zásadní chybu, rozhodl jsem se novou podobu vypublikovat. Už při testování jsem však dostal několik nápadů, jak stránku obohatit, ale to by opět o pár dnů odložilo spuštění a to už bych byl asi nerad. Co mám tedy ještě v plánu upravit?

Vím, že to není nic převratného (ale já osobně jsem to zatím pouze zkoušel), ale pro blog již pomalu vytvářím lazy-loading komentářů a obrázů. Mělo by se tak opět o něco zrychlit nahrávání článků. Pak mám ještě v přípravě několik nových článků, které jsem byl nusen odkládat kvůli redesignu a pár dalších úprav, především menší úpravy všech článků, aby to odpovídalo novému rozložení.

Díky za Vaše reakce

Pokud se Vám moje nová podoba stránky líbí, jsem jenom rád. Pokud k ní máte výhrady, tak také a budu rád, když mi to napíše na email (v sekci kontakt) nebo sem do komentářů. Moc rád se nechám poučit.

Komentáře

  1. Musim se pridat ale jako clovek s vecne unavenyma ocima (nosim i bryle) mi prijdou prouzky na pozadi s sedou a jeste k tomu v komibinaci text-shadow naprosto necitelne.

  2. Nelze než souhlasit s oběma pány nade mnou. Text-shadow je vražedný, šikmé proužky tomu taky nepomáhají. Moc se mi nelíbí ani téměř neviditelná hlavička na většině stránek mimo homepage. A na homepage ty skoro neviditelný ikonky sociálních služeb a technologií, taky nejsou to pravé ořechové. Kdybych to měl zhodnotit, tak mi to přijde jako nadměrný použití možností stylování na úkor čitelnosti a přehlednosti. A asi by to chtělo i pořešit některý kontrasty (oranžová na bílé, šedá na bílé).

    Doufám, že jsem pomohl:)

  3. Určitě ano, jsem rád za všechny názory, protože občas se stane člověk slepým, když něco dělá už nějaký čas a přetahuje. Já na tom zapracuji, toto jsem věděl, že bude problémové a jen se to potvrdilo.

    Díky

  4. Rádo se stalo. Trocha slepoty u vlastní tvorby je naprosto normální a postihne každého, když na něčem dělá delší čas:) Přeju hodně úspěchů.

  5. Veľmi pekný design a hlavne jednoduchý. Tiež idem urobiť redesign mojho portfólia a budem sa inšpirovať tvojím webom (nemyslím ctrl+c a ctrl+v) 🙂

Napsat komentář