Daily UI – analytický graf

Po pár dnech přestávky jsem se opět pustil do již 18. Daily UI výzvy, který tentokrát byla o návrhu analytického grafu – ať už pro web nebo analytickou aplikaci, monitor zdraví, analytiku e-commerce s tím, že jsem měl zvážit vhodné filtry, typ grafu a další funkce, které by lidé případně potřebovali.

Přemýšlel jsem o tom, co a jak bych mohl tentokrát navrhnout. Protože rád běhám, zkusil jsem navrhnout trochu vylepšenou vizualizaci výsledku cvičení – především zobrazení trasy a zón tepové frekvence.

Sledujeme zóny tepové frekvence

Při běhání si měřím tepovou frekvenci. Pomáhá mi sledovat a zlepšovat výkony tak, abych to zase tolik nepřepísknul a neztratil chuť do běhání. (Což je docela důležité, protože je velice snadné ztratit chuť.)

Co jsem zkoušel různé aplikace, tepová frekvence je často zobrazena jako běžný line chart a tepové zóny jsou zobrazuny odděleně – většinou jako čas strávený v daných zónách.

V rámci výzvy jsem tedy přemýšlel nad tím, zda by šlo zobrazení tepové frekvence a zón nějak zkombinovat do jednoho grafu, například:

 • Zobrazit barevné oblasti pro jednotlivé zóny.
 • Zóny zobrazit přímo v grafu.
Jak by mohlo vypadat zobrazení zón.
Jak by mohlo vypadat zobrazení zón.

Přišlo mi zajímavé zobrazit zóny přímo v grafu bez dalších prvků. Graf tak podle mě vypadá jednodušší, i když by se nejspíš hodilo zobrazit konkrétní informaci o daných zónách).

Zároveň pro mě není graf to jediné. Když se například dívám na zaznamenanou trasu pomocí GPS, vidím pouze jí – bez jakékoliv další informace. Přijde mi to škoda a říkal jsem si, co kdybych trasu doplnil o informaci zón.

Zobrazení tepových zón v grafu a na mapě pro snazší vyhodnocení.
Zobrazení tepových zón v grafu a na mapě pro snazší vyhodnocení.

Mapa podle mě trochu ožila (není tak nudně jednobarevná) a stále přehledně zobrazuje další informaci a ne jen pouze uběhnutou trasu. Tu si většinou stejně postupně procházím … a zde je možná další příležitost na zajímavou vizualizaci.

Průzkum trasy

Při běhání si většinou svůj výsledek procházím a dívám se například na to, kde jsem:

 • Měl víc přidat.
 • Možná přidal až moc.

Sleduji tedy nejen jednotlivé ukazatele, grafy, ale také zaznamenanou trasu.

Co kdybych se ale mohl podívat na trasu více do detailu a projít si jí tak, jak jsem běžel včetně toho, že bych mohl sledovat svůj výkon?

Zobrazení „streetview“ pro další vyhodnocení běhu.
Zobrazení „streetview“ pro další vyhodnocení běhu.

Tento nápad mě osobně docela zaujal, protože bych si svůj běh lépe připomněl a lépe si uvědomil, proč jsem podal daný výkon tak, jak jsem jej podal.

Poznámka: Budu moc rád, pokud mi do komentářů napíšete, co si o mém nápadu myslíte. Moc mi to pomůže v dalších výzvách. Díky moc 👍.

Komentáře

 1. Ahoj Michal, nápad s farbou je za mňa skvelý ale zaujímali by ma dve technikálie, nakoľko nie som bežec.

  Tie rozdiely v behu a tepovej frekvencií sú počas behu tak výrazné a kolísavé? Zaujíma ma ako moc ti pomôže k vyhodnoteniu výkonu informácia vyznačená jednou súvislou farbou pre polku mapy? Narážam na nelineárne rozdelenie škál a farieb, s tým aby si mohol presnejšie rozlíšiť najpoužívanejšie tepové frekvencie.

  A druhá informace: do akej miery behajú ľudia po trasách, ktoré sú v streetview? Vo veľkých mestách je to asi v pohode ale pre menšie mestá hlavne v blízkosti prírody by to bolo užitočné asi menej?

  • Ahoj, díky za komentář.

   U tepové frekvence záleží na tom, jak běžíš a jakou máš kondici. Může ti například klesnout pokud běžíš z kopce nebo pokud zpomalíš a roste, pokud běžíš do kopce nebo zrychluješ.

   Co se týče barev, tak jsem nepřidal do grafu informaci o dané zóně tepové frekvence. Předpokládal jsem, že to bude běžec vědět a nechtěl jsem v rámci zjednodušení řešení zkomplikovat výsledný návrh (nějaké nápady jsem ale měl).
   Většinou jsou různá pásma odlišená barevně (například zóny 0-50 %, 51-60 % nebo 61-70%). Já se na to například dívám s ohledem i na předchozí tréninky, kdy běžím podobnou/stejnou trasu a to, zda se mi při výkonu zlepšuje kondice právě v souvislosti s vývojem tepové frekvence – např. s určitou kondicí poběžím například na tep 150, s lepší kondicí bych měl na 150 běžet trochu rychleji a déle, resp. vydržět běžet i na vyšší tepovou frekvenci podstatně déle, tedy i rychleji.

   Co vím, dost lidí běhá po trasách, kde je streetview. Nicméně to, že na trasách někde není jsem nebral v rámci výzvy jako limit, ale spíš jako nápad k prozkoumání.

Napsat komentář